და აი, დადგა 22 თებერვალი!

გადაივსო “კოდაკის” კინოთეატრი ცნობილი სახეებით.

“ოსკარის” დაჯილდოების ცერემონიალს მილიონობით ადამიანი ადევნებდა თვალს. განსაკუთრებული ინტერესით ველოდებოდით ქართველი მაყურებლები “საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმის” ნომინაციაში გამარჯვებულის დასახელებას, თუმცა მოლოდინი მოლოდინად დარჩა. ზაზა ურუშაძის “მანდარინები” ნომინაციას დასჯერდა.

საბოლოოდ ჯამში ყველაზე მეტი ნომინაცია“სასტუმრო Grand Budapest” -ს ერგო, ხოლო ყველაზე მნიშვნელოვან ნომინაციებში გამარჯვებული ალეხანდრო გონსალეს ინარიტუს გენიალური ნამუშევარი “ადამიანი ჩიტი” გახდა.

საუკეთესო ფილმი

“ჩიტკაცა” (Birdman)

“ამერიკელი სნაიპერი” (American Sniper)

“მოზარდი” (Boyhood)

“სასტუმრო Grand Budapest”  (The Grand Budapest Hotel)

“იმიტაციური თამაში” (The Imitation Game)

“სელმა” (Selma)

“ყველაფრის თეორია” (The Theory of Everything)

“შეპყრობილი” (Whiplash)

 

საუკეთესო რეჟისორი

ალეხანდრო ინარიტუ, “ჩიტკაცა” (Birdman)

ვეს ანდერსონი, “სასტუმრო Grand Budapest”  (The Grand Budapest Hotel)

რიჩარდ ლინკლეიტერიr, “მოზარდი” (Boyhood)

ბენეტ მილერი, “მელიებზე მონადირე” (Foxcatcher)

მორტენ ტილდუმი, “იმიტაციური თამაში” (The Imitation Game)

საუკეთესო მსახიობი მამაკაცი

ედი რედმეინი, “ყველაფრის თეორია” (The Theory of Everything)

სტივ ქორელი, “მელიებზე მონადირე” (Foxcatcher)

ბრედლი კუპერი, “ამერიკელი სნაიპერი” (American Sniper)

ბენედიქტ ქამბერბაჩი,  “იმიტაციური თამაში” (The Imitation Game)

მაიკლ კიტონი,  “ჩიტკაცა” (Birdman)

 

საუკეთესო მსახიობი ქალი

ჯულიანა მური, “კვლავ ელისი” (Still Alice)

მერიონ კოტიარი, “ორი დღე, ერთი ღამე” (Two Days, One Night)

ფელიციტი ჯონსი, “ყველაფრის თეორია” (The Theory of Everything)

როზამუნდ პაიკი, “გაუჩინარებული ქალი” (Gone Girl)

რიზ უირეზპუნი, “ველური” (Wild)

 

საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი მამაკაცი

ჯეი ქეი სიმონსი, “შეპყრობილი” (Whiplash)

რობერტ დიუვალი, “მოსამართლე” (The Judge)

ეთან ჰოუკი, “მოზარდი” (Boyhood)

ედვარდ ნორტონი,   “ჩიტკაცა” (Birdman)

მარკ რუფალო, “მელიებზე მონადირე” (Foxcatcher)

 

საუკეთესო მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი ქალი

პატრიცია არკეტი, “მოზარდი” (Boyhood)

ლაურა დერნი,  “ველური” (Wild)

კირა ნაითლი,  “იმიტაციური თამაში” (The Imitation Game)

ემა სტოუნი,    “ჩიტკაცა” (Birdman)

მერილ სტრიპი, “ტყეში” (Into the Woods)

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

“იმიტაციური თამაში” (The Imitation Game)

“ამერიკელი სნაიპერი” (American Sniper)

“თანდაყოლილი ნაკლი” (Inherent Vice)

“ყველაფრის თეორია” (The Theory of Everything)

“შეპყრობილი” (Whiplash)

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

“ჩიტკაცა” (Birdman)

“მოზარდი” (Boyhood)

“მელიებზე მონადირე” (Foxcatcher)

“სასტუმრო Grand Budapest”  (The Grand Budapest Hotel)

“სტრინგერი” (Nightcrawler)

საუკეთესო ანიმაციური ფილმი

“დიდი გმირი” (Big Hero 6)

“მონსტრების ოჯახი” (The Boxtrolls)

“როგორ მოვათვინიეროთ დრაკონი 2″ (How to Train Your Dragon 2)

“ზღვის სიმღერა” (Song of the Sea)

“პრინცესა კაგუიას ზღაპარი” (The Tale of Princess Kaguya)

 

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი

“იდა” პოლონეთი (Ida)

“ლევიათანი” რუსეთი (Leviathan)

“მანდარინები” ესტონეთი (Tangerines)

“ტიმბუკტუ” მავრიტანია (Timbuktu)

“ველური ზღაპრები” არგენტინა (Wild Tales)

 

საუკეთესო სიმღერა

‘Everything is Awesome’, The Lego Movie

‘Glory’, Selma

‘Grateful’, Beyond the Lights

‘I’m Not Gonna Miss You’, Glen Campbell… I’ll Be Me

‘Lost Stars’, Begin Again

https://www.youtube.com/watch?v=sLTRSakuugs

 

One Response

Leave a Reply